Activitate independentă (PFA) sau societate: Cehia — comparație fiscală
Impozite și contribuții pentru activitatea independentă, în fiecare sistem de impozitare disponibil, și pentru propria societate — pentru un rezident al țării alese, la același profit.
În locul costurilor reale se deduce 60% din venit (maximum 1.200.000 CZK); din rest se plătesc impozitul pe venit și asigurările de pensii și sănătate.
Condiții
60% se aplică meseriilor autorizate altele decât cele artizanale (serviciile IT și consultanța sunt živnost liberă); plafonul de 1.200.000 CZK se atinge la un venit de 2.000.000 CZK.
Impozit 15% (23% pe baza de peste 1.762.812 CZK), baza rotunjită în jos la 100 CZK, minus deducerea pe contribuabil de 30.840 CZK.
Asigurare de pensii 29,2% din 55% din profit (bază minimă 17.139 CZK pe lună, maximă 2.350.416 CZK pe an) și de sănătate 13,5% din 50% din profit (bază minimă 24.484 CZK pe lună); contribuțiile nu reduc impozitul.
Înregistrarea în scopuri de TVA este obligatorie din anul următor după o cifră de afaceri de peste 2.000.000 CZK pe an (sau din ziua următoare depășirii a 2.536.500 CZK); TVA nu este inclusă în calcul.
Persoană fizică autorizată (PFA)Osoba samostatně výdělečně činná v paušálním režimu (paušální daň)
O singură plată lunară în locul impozitului, asigurărilor de pensii și sănătate și declarațiilor: în 2026 banda I — 9.162 CZK, II — 16.745 CZK, III — 27.139 CZK pe lună.
Condiții
Plafoane de venit pentru activități cu cheltuieli forfetare de 60% (dacă reprezintă cel puțin 75% din venit): banda I — până la 1.500.000 CZK, II — până la 2.000.000 CZK, III — până la 2.000.000 CZK; pentru orice activitate: I — până la 1.000.000 CZK, II — până la 1.500.000 CZK.
Nu puteți fi plătitor de TVA, nu puteți avea venituri din salariu (în afară de cele impozitate prin reținere specială) sau alte venituri de peste 50.000 CZK; banda se alege până la 10 ianuarie.
Sumele pentru 2026 reflectă reducerea bazei minime de asigurare de pensii prin Legea nr. 90/2026 Sb., retroactiv de la 1 ianuarie 2026 (banda I era anterior 9.984 CZK).
Impozitul și contribuțiile se calculează din profit (venit minus cheltuieli documentate); merită dacă cheltuielile depășesc 60% din venit.
Condiții
Sunt necesare evidența fiscală (daňová evidence) și documente pentru fiecare cheltuială; fără plafon de venit.
Impozit 15% (23% pe baza de peste 1.762.812 CZK), baza rotunjită în jos la 100 CZK, minus deducerea pe contribuabil de 30.840 CZK.
Asigurare de pensii 29,2% din 55% din profit (bază minimă 17.139 CZK pe lună, maximă 2.350.416 CZK pe an) și de sănătate 13,5% din 50% din profit (bază minimă 24.484 CZK pe lună); contribuțiile nu reduc impozitul.
Înregistrarea în scopuri de TVA este obligatorie din anul următor după o cifră de afaceri de peste 2.000.000 CZK pe an (sau din ziua următoare depășirii a 2.536.500 CZK); TVA nu este inclusă în calcul.
Firma plătește 21% impozit pe profit (baza rotunjită în jos la 1.000 CZK); din dividende se reține 15%.
Condiții
Proprietarul fără salariu și fără contract de administrator remunerat nu plătește contribuții prin firmă. Dacă nu are altă asigurare (angajare, activitate independentă, stat), trebuie să-și plătească singur asigurarea de sănătate ca persoană fără venituri impozabile, la salariul minim; neinclus în calcul.
Înregistrarea în scopuri de TVA este obligatorie din anul următor după o cifră de afaceri de peste 2.000.000 CZK pe an (sau din ziua următoare depășirii a 2.536.500 CZK); TVA nu este inclusă în calcul.
Tipul activității: Servicii IT și de consultanță pentru clienți de afaceri (companii și antreprenori)
Un singur proprietar, rezident fiscal ceh, fără angajați, fără alte venituri și fără copii; anul 2026 complet; sume în CZK.
OSVČ ca activitate principală, nu în primii ani de la începere (baza minimă de pensii 35% din salariul mediu, nu 25%); fără asigurare voluntară de boală; doar deducerea pe contribuabil.
Serviciile IT și consultanța sunt živnost liberă, deci cheltuielile forfetare sunt 60%; la impozitul forfetar se alege cea mai mică bandă permisă pentru acel venit.
TVA nu este inclusă. Pentru s.r.o.: proprietarul nu primește salariu; profitul după impozit fie se plătește integral ca dividende, fie rămâne în firmă; asigurarea de sănătate a proprietarului ca persoană fără venituri impozabile nu este inclusă.
Calcul estimativ pentru un caz tipic: nu include TVA, facilitățile pentru început de activitate, alte venituri și deducerile pentru familie. Nu reprezintă consultanță fiscală.